Pages Menu

Categories Menu
Szkolenia mezoterapia igłowa- niezbędnik każdej kosmetyczki
Chcesz zdobyć uprawnienia lub poszerzyć zakres swoich umiejętności z zakresu kosmetologii? Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, z której
Wyrzeźbione ciało? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Ćwicz regularnie
Każdy wie, że zdrowy tryb życia pozwala na zachowanie dobrej odporności, osiągnięcie wymarzonej sylwetki i lepszej sprawności oraz wydolności organizmu.
Terapie keratynowe - zestaw do keratynowego prostowania włosów
Długie, zdrowe i zadbane włosy dają wiele możliwości tworzenia ciekawych fryzur. Jak wiadomo jednak, bardzo często chcemy zmienić coś w swoim wyglądzie -
Makijaż permanentny brwi Białystok opinie. Maksimum zadowolenia - idealne brwi. Brwi permanentne metody
Ostatnim trendem w makijażu jest podkreślanie brwi. Skończyły się czasy wyskubywania włosków w cienką linię, tworzenia
Wanna spa- zafunduj sobie domowe SPA
Jesteś przemęczona pracą, czy domowymi obowiązkami? Wciąż z utęsknieniem wspominasz ostatni wyjazd do Spa i te wspaniałe, wygrzewające kąpiele w wannie z hydromasażem? Spraw sobie
Wygładzanie zmarszczek. Twarz bez zmarszczek. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe forum dla kobiet
Każda kobieta chce wyglądać młodo i pięknie. Dba o siebie, oczekując, że jej twarz i ciało nie będzie zdradzać upływu czasu.
Piękne dłonie na bardzo długi czas. Manicure hybrydowy marki lakierów (Warszawa opinie)
Ostatnio bardzo modnym sposobem na zdobienie paznokci stał się manicure hybrydowy. Polega on na stosowaniu specjalnych baz, lakierów

Posted by on wrz 6, 2017 in Zdrowie |

Zakażenie wirusowe a cukrzyca typu I

Możliwość sporadycznego wystąpienia cukrzycy w następstwie za¬każenia wirusem nagminnego zapalenia przyusznic (świnki) znana była już w ubiegłym wieku, jednak dopiero w ostatnich latach zaczął się umacniać pogląd, że zakażenie wirusowe może stanowić powszechną przyczynę cukrzycy u dzieci i osób młodocianych. W tym właśnie okresie życia częstość infekcji wirusowych jest szczególnie duża, a okazało się, że niektóre wirusy wykazują swoiste powinowactwo do trzustki, bądź też tylko do komórek B wysp trzustkowych, powodując ich uszkodzenie i zniszczenie. Wskazują na to zarówno obserwacje u ludzi, jak i wyniki badań doświadczalnych na zwierzętach.
Kojarzenie się zakażenia wirusowego
i cukrzycy u człowieka
Dowiedziono, że zakażenie co najmniej trzema wirusami może znamiennie kojarzyć się z wystąpieniem cukrzycy insulinozależnej u człowieka. Są to: wirus świnki, wirus różyczki i wirus Coxsackie B4. .Opisano także wystąpienie cukrzycy w przebiegu zakażenia wirusem cytomegalii, wirusem Epste- ina Barra, wirusem polio, wirusem grypy i wirusem zapalenia wątroby; chodziło tu jednak o sporadyczne przypadki zachorowań, co raczej wyklucza udział tego rodzaju infekcji w etiologii cukrzycy typu 1 na szerszą skalę.
Wirus świnki. Chociaż spośród wszystkich infekcji wirusowych powikłanych lub kojarzących się z wystąpieniem cukrzycy zakażenie wirusem zapalenia przyusznic (świnki) jest najdawniej znane i było najczęściej w przeszłości wymieniane, to jednak nie wydaje się, aby ten właśnie wirus odgrywał większą rolę w etiologii cukrzycy. Ponadto jego wpływ na komórki B wysp trzustkowych jest odmienny od wpływu innych wirusów „diabetogennych”. W ramach nagminnego zapalenia przyusznic dość często występują zmiany zapalne w całej trzustce, czasem nawet mogą one dominować w obrazie klinicznym choroby i ich rezultatem może być także pozapalne zniszczenie wysp. Zmiany te mogą być też następstwem (powikłaniem) szczepienia przeciw wspomnianej infekcji. U chorych, którzy przebyli nagminne zapalenie przyusznic, nie stwierdzono znamiennej korelacji pomiędzy mianem przeciwciał przeciw wywołującemu je wirusowi, a zapadalnością na cukrzycę. Za znaczeniem predyspozycji rodzinnej do takiego powikłania mogą przemawiać obserwacje niemal jedno¬czesnego wystąpienia cukrzycy po przebyciu świnki u rodzeństwa.
Wirus różyczki. U 20% osób z wrodzoną różyczką występuje cukrzyca lub nieprawidłowa tolerancja glukozy, a więc 10-krotnie częściej niż w ogólnej populacji . Zakażenie wirusem różyczki ma charakter przewlekły. Wirus ten po związaniu się ze swoistym receptorem błony komórkowej wnika do wnętrza komórek B, nie doprowadza jednak od razu do ich śmierci, a tylko hamuje ich wzrost i skraca czas przeżycia. To tłumaczy, dlaczego w zespole różyczki wrodzonej cukrzyca ujawnia się dopiero po wielu latach. Wydaje się, że zapadalność na cukrzycę w tym zespole jest do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie, u połowy chorych stwierdzono bowiem obecność antygenu HLA-B8. Dotąd opisano skojarzenie cukrzycy z różyczką wrodzoną tylko w kilkudziesięciu przypadkach, tak więc zakażenie omawianym wirusem nie jest częstą przyczyną cukrzycy.
Wirus Coxsackie B4. W przeciwieństwie do obu poprzednich,.wirus Coxsackie B4 odgrywa prawdopodobnie znacznie powszechniejszą rolę w etiologii cukrzycy typu 1, szczególnie w kaukaskiej grupie etnicznej. Za takim poglądem przemawia obecność wysokiego miana przeciwciał przeciw omawianemu wiru¬sowi w surowicy wielu chorych w początkowym okresie cukrzycy typu 1 oraz sezonowość zachorowań na ten typ cukrzycy odpowiadająca sezonowości za¬każeń tym wirusem (p. str. 31). Świadczy o tym również częste występowanie zmian typu insulitis w trzustce u dzieci zmarłych z powodu zakażenia wirusem Coxsackie B4, a’ także możność doświadczalnego uszkodzenia komórek B wysp trzustkowych u niektórych szczepów myszy przez zakażenie ich tym wirusem (p. niżej).
Hipotezę o przyczynowym znaczeniu infekcji wirusem Coxsackie B4 w etiologii cukrzycy typu 1 zdaje się potwierdzać fakt wyizolowania z trzustki dziec¬ka zmarłego z powodu śpiączki cukrzycowej, będącej pierwszym objawem nie rozpoznanej cukrzycy, tego właśnie wirusa, który wszczepiony następnie myszom genetycznie podatnego szczepu (SJL) spowodował u nich zmiany w trzustce typu insulitis i zniszczenie komórek B oraz hipoinsulinemię i hiperglikemię. Ta obserwacja spełnia warunki ustalone swego czasu przez Roberta Ko¬cha dla uznania związku przyczynowego pomiędzy zarazkiem a chorobą i chociaż nie można wykluczyć, że mogło tu chodzić o przypadkową zbieżność lub nietypową postać cukrzycy, to jest ona ważnym argumentem przemawiającym za udziałem wirusa Coxsackie B4 w etiologii cukrzycy typu 1.